2014 m. gruodžio 20 d., šeštadienis

Mobingas - rafinuotas išsilavinusių žmonių susidorojimas

Apie psichologinį smurtą darbe, vadinamą mobingu, kalbama retai. Jo pavadinimas priverčia laužyti galvas ir atsiversti Google paieškos sistemą net aukštąjį išsilavinimą turinčius valstybės tarnautojus. Tačiau tai nereiškia, kad šis psichologiniu kanibalizmu vadinamas reiškinys neegzistuoja.

Tyrimai rodo, kad net 69 proc. Lietuvos dirbančiųjų tampa šio subtilaus susidorojimo aukomis, net 48,4 proc. – turinčiųjų aukštąjį išsilavinimą. Valstybės tarnautojų profesinės sąjungos organizuoto šviečiamojo seminaro „Mobingas darbo vietoje“ metu, žemės ūkio ministerijos darbuotojams pranešimą skaičiusios žinomos darbo santykių ekspertės doc. dr. Jolitos Veinhardt teigimu, mobingas – tai rafinuotas išsilavinusių žmonių susidorojimas su galimais konkurentais. Jo tikslas – sumenkinti auką, priverčiant ją jaustis blogai ir liaudiškai tariant – „išėsti“ iš organizacijos. Toks ir yra pagrindinis mobingą vykdančiųjų tikslas.


Sekite Virginijos Vingrienės Facebook paskyrą: https://www.facebook.com/vvingriene/.

2014 m. gruodžio 6 d., šeštadienis

Renkasi norintys žalio Vilniaus

Kviečiame visus, norinčius savo darbais prisidėti prie kilnios ir prasmingos žaliosios misijos, o kartu įgyjant ir neįkainojamą savanoriško darbo patirtį. Jau ateinantį pirmadienį, gruodžio 8 d. rengiamas pirmasis susibėgimas būsimiems savanoriams, kurio metu jie gaus informaciją apie savanorystės veiklą, pasižiūrės filmuką, susitiks ir parbendraus bei pasidalins savo mintimis, siekiais, patirtimi su draugiška žalųjų bendraminčių komanda. Laukiame visų, norinčių žalio ir sveiko Vilniaus!


Sekite Virginijos Vingrienės Facebook paskyrą: https://www.facebook.com/vvingriene/.

2014 m. lapkričio 21 d., penktadienis

Vaikų žūtys perėjose negydo valdžios trumparegiškumo

Straipsnis apie eismo reguliavimo problemas Pilaitės prospekte, pagarsėjusiame pėsčiųjų, ypač vaikų žūtimis pėsčiųjų perėjose, net degant žaliai šviesai. Blogiausia, kad šį prospektą kasdien priversti kirsti į mokyklas einantys vaikai. Atmestinai sureguliuotas eismas pradėtas tvarkyti tik po bendruomenės raštų palydėtų šimtais gyventojų parašų po įvykusių nelaimių. Tačiau apsiribota tik kosmetinėmis priemonėmis, vaikus perėjose saugoti pasiūlius patiems bendruomenės aktyvistams, o prašytas iškilias perėjas įvardijus, kaip nervinsiančias vairuotojus, kurie tokioje būklėje padarytų dar daugiau avarijų. Požeminę perėją įrengti iki 2013 m. pradžios įpareigota Maxima, jos net nepradėjo statyti, projektą atidėję, matyt iki kitos eismo nelaimės, kuri, beje, ateiti netruko.
Gaila, Delfi pabijojo spausdinti šį straipsnį atviresnėje rubrikoje, o prieš tai atsiklausė savivaldybės bei Maximos nuomonių. Gerai, kai išklausomos visos pusės, tik redakcija iš rašinio ištrynė sakinį su kritika prekybininkams, užsiimantiems tik puponautų, limpakojų bei kitų šiukšlyno atributų dalybomis, o ne vaikų saugumu kelyje. Juk jei vienas ar kitas vaikas pakeliui į prekybos centrą ar mokyklą žus - tai jau ne prekybininkų rūpestis.


Daugiau skaitykite adresu http://www.delfi.lt/pilietis/voxpopuli/vaiku-zutys-perejose-negydo-valdzios-trumparegiskumo.d?id=66460760.


Sekite Virginijos Vingrienės Facebook paskyrą: https://www.facebook.com/vvingriene/.



2014 m. lapkričio 7 d., penktadienis

Siaubingas kritimas žemyn: kas nutiko Lietuvos miškams?

Pagaliau parodyta tikroji arba arčiau tikrovės esanti Lietuvos miškų situacija. Seniai visi gamtininkai ir žalieji šaukė apie popierinės statistikos ryškų neatitikimą realybei, juo labiau, kad tai patvirtindavo ne vien miškų lankytojų šokiruojantys pasakojimai, bet ir palydoviniai vaizdai. Labai džiaugiuosi, kad pakeista vertinimo metodika atvėrusi tikroviškus vaizdus, pagaliau iš masinių miškų kirtėjų ir jų palaikymo komandos atims klaidinantį argumentą, kuriuo vadovaudamiesi jie rimtu veidu plovė smegenis visuomenei, sėkmingai didindami miškų kirtimų normas. Gal tai pagaliau taps argumentu visiškai atsisakyti plynų miškų kirtimų ir apriboti privačių miškų savininkų savivalę.


Daugiau skaitykite adresu http://www.delfi.lt/grynas/aplinka/siaubingas-kritimas-zemyn-kas-nutiko-lietuvos-miskams.d?id=66313838.


Sekite Virginijos Vingrienės Facebook paskyrą: https://www.facebook.com/vvingriene/.

2014 m. spalio 10 d., penktadienis

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos X-ojo suvažiavimo metu vyks aplinkosauginė eisena Panevėžyje

Spalio 11 d. Panevėžyje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga renkasi į visuotinį suvažiavimą ir, kartu su daugelio pasaulio šalių visuomeninių bei politinių organizacijų jungiasi prie pasaulinės Global Frackdown akcijos, siekiančios uždrausti hidraulinį uolienų ardymą. Akcija prasidės suvažiavimo dalyvių ir miestiečių eitynėmis. Visi, kam rūpi gyventi švarioje ir saugioje aplinkoje, kviečiami prisijungti.


Daugiau skaitykite adresu http://www.zaliojilietuva.lt/valstieciu-ir-zaliuju-sajungos-x-ojo-suvaziavimo-metu-vyks-aplinkosaugine-eisena-panevezyje-4301.html.


Sekite Virginijos Vingrienės Facebook paskyrą: https://www.facebook.com/vvingriene/.

2014 m. spalio 7 d., antradienis

Žalioji bendruomenės derliaus šventė Antakalnyje

Susivienijimas Žali.LT kartu su  Vilniaus miesto savivaldybe ir Antakalniečių bendruomene  šių metų spalio 10 d. 15 val. Sapiegų parke organizuoja Antakalniečių bendruomenės derliaus šventę.
Renginio metu vyks daržovių derliaus nuėmimo talka,  bus skaitomos paskaitos tautinių derliaus nuėmimo tradicijų motyvais, vaišinamasi daržovių sriuba, drugiškai pabendraujama.
Vaikai taip pat nebus pamiršti, įtraukiant juos į pažintinių derliaus nuėmimo šventės tradicijų sūkurį. Čia jie susipažins su derliaus nuėmimo darbais, įsijungs į judrius žaidimus, viktorinas, konkursus. Laimėtojai bus apdovanoti prizais.
Kartu bus surengta ir Lietuvos žaliųjų organizacijų apvalaus stalo diskusija, aptariant aktualius žaliuosius klausimus ir pasidalijant svarbiais žaliaisiais darbais.
Derliaus nuėmimo darbai vyks parko šiltnamyje. Paskaitos ir diskusija – Antakalnio seniūnijos pastate, esančiame Sapiegų parke Antakalnio g. 17.


Daugiau skaitykite adresu http://zali.lt/darzai/zalioji-bendruomenes-derliaus-svente-antakalnyje/.


Sekite Virginijos Vingrienės Facebook paskyrą: https://www.facebook.com/vvingriene/.

2014 m. rugsėjo 11 d., ketvirtadienis

Kodėl Kuršių nerijai didžiausias priešas – dideli pinigai?

Kuršių nerijoje miškų nėra, o tik mišku apaugusias kopos. Pustomo smėlio kopos, o ne miškas - tikrasis gamtos stebuklas ir saugomas paveldas, tačiau jam didžiausią grėsmę kelia dideli pinigai ir suinteresuotų žmonių užmojai. Tokiomis mintimis aplinkosauginio renginio metu Smiltynėje dalijosi Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorė Aušra Feser.


Daugiau skaitykite adresu http://www.delfi.lt/grynas/gamta/nuomone-kodel-kursiu-nerijai-didziausias-priesas-dideli-pinigai.d?id=65809612.


Sekite Virginijos Vingrienės Facebook paskyrą: https://www.facebook.com/vvingriene/.

2014 m. rugpjūčio 29 d., penktadienis

Liūdni vaizdai Kermušijos miškuose: ar tikrai jau pribrendome tapti miškų savininkais?

„Šuo loja, o karavanas toliau eina,“- ši vaizdinga metafora puikiai apibūdina idealistų aplinkosaugininkų kovą su „vėjo malūnais“ – įsismarkavusiu miškų naikinimu pasipelnymo tikslais, nepaisant nei kraštovaizdžio darkymo, nei gamtai daromos žalos problemų. Nespėjus išsisklaidyti skandalo Druskininkų savivaldybės Kermušijos miškuose tvaikui, kai tik po žaliųjų įsikišimo buvo panaikintas neteisėtai išduotas leidimas kirsti jautrios vietovės šlaitą, o projekto rengėjas susimokėjo baudas, toliau sėkmingai tęsiamas brutalių kirtimų maratonas aplik unikalią vaizdingą vietovę, neaplenkiant net saugomų jos miškų.


Daugiau skaitykite adresu http://www.alytausnaujienos.lt/druskininkunaujienos/paskutinionumeriostraipsniai/?nid=3360.


Sekite Virginijos Vingrienės Facebook paskyrą: https://www.facebook.com/vvingriene/.

2014 m. rugpjūčio 26 d., antradienis

Krantinės arka – paminklas besaikiam vartotojiškumui


Su alinančių vasaros karščių banga įsiplieskusios aistringos diskusijos paminklų griovimo tema paskatino dėmesio išsiilgusius pramogų pasaulio ir politikos atstovus rengti iškalbingas peticijas. Didžiausio priešiškumo sulaukusi krantinės arkos skulptūra, kaip esą kratinę bjaurojantis vaizdinys, užsitraukė daug didesnę nemalonę, nei Žaliojo tilto skulptūros.


Daugiau skaitykite adresu http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/v-vingriene-krantines-arka-paminklas-besaikiam-vartotojiskumui.d?id=65636202.


Sekite Virginijos Vingrienės Facebook paskyrą: https://www.facebook.com/vvingriene/.

2014 m. gegužės 24 d., šeštadienis

Kviečiu gegužės 25 d. ateiti, pareikšti rinkimuose savo pilietinę valią ir rinktis žaliuosius

Mieli draugai, kolegos, bendraminčiai,
Gegužės 25 d. rinksime atstovus į Europos Parlamentą, kviečiu visus ateiti ir pareikšti savo pilietinę valią, atiduodant savo balsą už jums priimtinus politikus. Jeigu dar nesate pasirinkę, kurią politinę jėgą palaikyti, sutinkate su žaliosiomis vertybėmis ir norite politikoje, matyti naujus, veiklius žmones, pasiryžusius dirbti visuomenės labui ir jos gerovės užtikrinimui, kviečiu atiduoti savo balsą už mane. Kandidatuoju man idėjiškai ...artimos partijos Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (sąrašo numeris 9) gretose, mano numeris sąraše taip pat 9.
Politinę veiklą renkuosi negalėdama pritarti situacijai, kai vardan ekonominio augimo aukojama viskas – gamta, žmogus, jų tarpusavio harmonija. Suvokdama, kad nepakanka tik piktintis ar visuomeninėmis pajėgomis spausti politikus, dažnai liekančius kurčiais visuomenės balsui, ryžausi eiti ir bandyti daryti norimus pokyčius pati.
Išsaugota ateities kartoms gamta, ambicingi siekiai stabdant klimato kaitą, laisva nuo genetiškai modifikuotų organizmų aplinka - mano, kaip žaliosios kandidatės pagrindiniai tikslai. Būtina diegti vietinę žaliavą naudojančią energetiką, švarų transportą ir tausų žemės ūkį ir taip užtikrinti saugią aplinką, įperkamą kokybišką produkciją bei naujas darbo vietas. Turime tausoti gamtos išteklius, mažinti vartojimą, vertinti kiekvieną žmogų. Metas nustoti dalinti Europą į Vakarus ir Rytus, reikia mažinti regionų skirtumus ir turtinę nelygybę - tai mano ir mano šalies esminiai siekiai Europos Sąjungoje.
Šių tikslų vedina, pasiruošusi ginti mažos šalies poziciją Europos Sąjungos piliečius atstovaujančioje institucijoje. Dirbsiu pasinaudodama ilgamete darbo valstybės tarnyboje patirtimi, atstovaujant Lietuvą Europos institucijų komitetuose. Tikslų sieksime kartu su bendraminčių komanda, jau ir dabar daug dirbančių gamtosauginėje, miškų išsaugojimo, vartojimo mažinimo, bendruomeniškumo skatinimo, socialinio teisingumo srityse. Tačiau reikia Jūsų palaikymo, kad galėtume nuveikti dar daugiau Žemei, Žmogui, Lietuvai!
Kviečiu gegužės 25 d. ateiti, pareikšti rinkimuose savo pilietinę valią ir rinktis žaliuosius.
Balsuokite už gyvą, švarią išsaugotą gamtą ir miškus, laimingą gerbiamą kiekvieną žmogų, nebijantį būti savimi!
Balsuokite už sąrašą Nr. 9 ir reitinguokite žaliuosius.


Sekite Virginijos Vingrienės Facebook paskyrą: https://www.facebook.com/vvingriene/.






2014 m. gegužės 12 d., pirmadienis

Vilniaus Pilaitės bendruomenė minės daržo šventę

Du metus iš eilės sėkmingai puoselėtas Pilaitės bendruomenės daržas šiemet vėl sėkmingai atveria duris naujai plėtrai. Šių metų gegužės 14 d. 18 val. Pilaitėje, Vydūno ir Smalinės gatvių sankirtoje, susivienijimas žali.lt, kartu Pilaitės kultūros centru „Beepart“ kviečia visus pilaitiškius ir bendruomenės svečius į daržo sodinimo talką. Šių metų renginio koncepcija siejama su aplinkos išsaugojimo tema, todėl bus apjungta ne vien su daržovių sodinimu, bet ir įspūdingo aplinkosauginio filmo „Namai“ („Home“) peržiūra.


Daugiau skaitykite adresu http://www.15min.lt/naujiena/kultura/renginiai/vilniaus-pilaites-bendruomene-mines-darzo-svente-29-425865.


Sekite Virginijos Vingrienės Facebook paskyrą: https://www.facebook.com/vvingriene/.

2014 m. balandžio 22 d., antradienis

Po Vilniaus centrą dviračiais važinėji - dar ne žaliasis

Žalieji dažnai asocijuojami tik su vienos – ekologinės problemos sprendimu. Bet jų veikla šiandien daug platesnė, yra ir skirtingų žaliųjų krypčių. Viena kryptis koncentruojasi tik ties siaurai suprastais gamtosaugos aspektais. Kiti atstovauja liberalizmui – iškelia individualizmą ir esą visas problemas išspręsiantį žaliąjį verslą.


Daugiau skaitykite adresu http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/v-vingriene-po-vilniaus-centra-dviraciais-vazineji-dar-ne-zaliasis.d?id=64546202.


Sekite Virginijos Vingrienės Facebook paskyrą: https://www.facebook.com/vvingriene/.

2014 m. kovo 26 d., trečiadienis

Miško paskirtis – ugdyti kūrėjo dvasią ar toliau stiprinti prekiautojų-vartotojų kultūrą?

Miškas – išskirtinė ekosistemos dalis, pirmiausiai tarnaujanti aplinkos kokybės gerinimui, kraštovaizdžio stabilumui, rekreacijai, jo išteklius naudojant tausiai ir atkuriamai. Šimtmečiais jis pasitarnavo ir kaip ne vieno kūrėjo įkvėpimo šaltinis. Tačiau šiandienos perspektyvoje likus vienintele svarbiausia gamtos turtų dalimi, pirmenybė sutelkiama tik ties pajamų šaltinio kriterijumi, paminant gamtosaugos ir visuomenės interesą, o pačią ekonominę šalies sistemą stumiant giliau į vartotojų ir prekiautojų ratą.Miškų įstatymo nuostatos miškų naudojimą apibrėžia kaip racionalų, aprūpinantį pramonę žaliava ir pirmiausiai derinamą su biologinės įvairovės išsaugojimu, miškų produktyvumu, kraštovaizdžio stabilumu ir aplinkos kokybe, dabar ir ateityje orientuota į ekologines, ekonomines ir socialines funkcijas. Pasitelkus spalvotas diagramas ir iškalbingas statistikos lenteles profesionalių miškininkų pagalba, bandoma įtikinti visuomenę šių kriterijų pavyzdiniu laikymusi. Dažnai pabrėžiami vis didėjantys miškų plotai. Peno spekuliacijoms suteikia ir JAV Jeilio universiteto Lietuvai suteiktas pavyzdinės miškų tvarkytojos vardas. Nepaisant abejotino vertinimo ir palyginimo kriterijų, šio argumento koziris ištraukiamas pateisinant kas pusmetį Seime gimdomas vis įspūdingesnes išimtis, griaunančias būtiniausius miškų išsaugojimo barjerus ir atveriančias kelią jų naudojimo laisvei.
Tačiau ne vieną gamtos mylėtoją stebina kiek kitoks vaizdas, atsiveriantis naujomis plynėmis ir neatpažįstamai pakeista vietove. Apie moralinę žalą su konkrečiomis vietomis susigyvenusiam žmogui apskritai nekalbama ir jų nuomonės nesiklausiama. Nors vargiai rasime bent vieną, besižavintį už lango atsiveriančia plyne ar miško plotelį pakeitusia daugiabučio dėžute, net jei ir pats valgytų miškų kirtėjo duoną. Teko girdėti vieną jų pareiškus: „Nusipirkau šalia sodybos esantį miško plotelį. Geriau galvą leisčiau nupjauti, nei kažkam mišką iškirsti“. Gaila, sureaguoja tik problemai palietus asmeniškai, tačiau visiškai nepaiso kito žmogaus jausmų. 
Nepriklausomai nuo to, kad vienodi reikalavimai taikomi abiems miškų nuosavybės formoms, daugiausiai problemų šiandien kyla privačių miškų sektoriuje. Valstybinius miškus tvarkančios urėdijos, greta intensyvaus išteklių naudojimo, aktyviai vykdo ir biologinės įvairovės, retų paukščių ir sengirių saugojimo programas. Skirtumas, kad jų kirtimų normos didinamos ne pačių iniciatyva, o valdžios nurodymu, tikslu užlopyti šalies biudžeto skyles ir  sumokėti didelius mokesčius. Tuo tarpu privatininkai, siekdami maksimalios finansinės naudos tik sau, ne tik turi mažesnių mokesčių privilegijas, bet nesibodi paminti net būtiniausių gamtai išsaugoti barjerų. Didesnio pelno tikslu, paslapčia dingsta medžiai su užfiksuotais retų paukščių lizdais, plynai nukertami jautrių vietovių statūs šlaitai, sudarkomos istorinės kultūros vertybės.
Ryškus to pavyzdys – praėjusią vasarą vykdytas stataus šlaito vandens apsaugos zonoje kirtimas viename Druskininkų savivaldybės privačių miškų, pasinaudojus netgi neteisėtu leidimu. Žaliesiems po ilgų ginčų šlaito kirtimą sustabdyti pavyko. Tačiau miško savininkai, nepagailėję laiko ir resursų, pakeitė miškotvarkos projektą, ir gavę leidimą 0,3 ha šlaito kirtimui nebe plynu neleistinu kirtimu, o atvejiniu, savo tikslą pasiekė. Taip kaimo pakraštyje liko vaiduokliškai nuplikęs status smėlio kalnas, lietaus erozijai atvertais keliais ir kraupiai sudarkytu kraštovaizdžiu.
Nors finansinė nauda iš tokio ploto juokinga, tačiau žala gamtai akivaizdi. Stebina savininkų atkaklumas, tačiau nesuprantamas ir valdžios sprendimas išduoti leidimą, įvertinus atvejinio kirtimo poveikio identiškumą plynam. Vis dėlto galime bent pasidžiaugti tuo, kad išnagrinėję žaliųjų skundą, faktą dėl galimai neteisėtų kirtimų patvirtino. Todėl visas 36,8 ha privatiems miško savininkams priklausančios miško valdos vidinės miškotvarkos projektas pripažintas blogu, ir jo galiojimas panaikintas. Ankstesnio projekto autoriui skirta bauda. Gaila, bet miško savininkai per eilę metų, pasinaudoję bloguoju projektu, iškirto maksimaliai įmanomą medienos kiekį, o užkliuvo nesugebėję atsispirti įsismarkavusiam gobšumui ir savininkiškoms ambicijoms.
Tokie dalykai tik dar labiau patvirtina privačių miškininkų netoliaregiškumą ir jautimąsi nebaudžiamais, juo labiau, kai valstybės institucijos pasižymi lankstumu jų užgaidų atžvilgiu. Tuo tarpu kirtimo žala išryškėja ne tik sugadintu vaizdu, bet ir padaryta žala istoriniam palikimui. Sunaikintos labai senos, kelis šimtmečius menančios griovos, kurias vietiniai laikydavo vieno karų apkasais. Juos, beje, užfiksavo ir vasarą patikrą vykdęs tarnybos inspektorius, pabrėždamas, kad aplink jas augančių eglių kirsti tikrai negalima. Tačiau gavę leidimą, kirtėjai šaltakraujiškai skynė leistiną medžių skaičių, nepaisydami nei jų amžiaus, nei šalia buvusio paveldo.
Pinigų troškimas ir šeimininkiškumo galios demonstravimas, įsitikinus savos nuosavybės teisės privilegija, leidžia šaltakraujiškai perlipti kitų galvas ir grubiai paminti moralines vertybes. Nors pažvelgus į aprašyto atvejo priešistorę, galima abejoti nuosavybės moraliniu teisėtumu. Juo labiau, kad vyresni žmonės mena, prieškario laikotarpiu minėtą kalną nebuvus kirtėjų protėvių nuosavybe. Jis identifikuotas istorinės kaimo pradžios simboliu ir laikytas šventu.
Moralinį teismą galime palikti tų žmonių sąžinei, tačiau atviru išlieka klausimas, ar reikia dar daugiau įrodymų, norint įsitikinti vyraujančia netvarka, ar derėtų imtis veikslų kontrolei griežtinti. Vietoje to sulaukiame formalus atsakymo, esą reikalavimai privatiems miškams per griežti. Atsiranda ir advokataujančiųjų dėl nepakeliamos miškų savininkų suvaržymų naštos, nors objektyvi tikrovė rodo realios kontrolės nebuvimą. Pavyzdžiui, verčia sunerimti jau vien faktas, kad visos savivaldybės privačius miškus prižiūri vos 2 inspektoriai.
Visgi profesionalių lobistų dėka toliau keliami dar įspūdingesni privatininkų reikalavimai, įvardijant privačių miškų verslo sąlygų skirtingumą ir ieškančių papildomų išimčių. Pasigirsta minčių ir apie žalios šviesos uždegimą miškų naudojimui saugomose vietovėse ar namų statyboms miškuose. Pastaroji idėja gudriai įvelkama į jautrų kaimo gyvybingumo atgaivinimo rūbą, pamirštant šiandienos apleistų kaimų realybę, parodančią, kur iš tiesų gaivinimo reikia. Trokštantys miško romantikos gali sodybą apželdinti juo. Bet taip mąstyti gali tik romantikas gamtininkas, tačiau ne pinigų skonį pajutęs elitinis verslo „genijus“.
Noriu pažymėti, kad mes kaip žalieji plyniems kirtimams neprieštaraujame. Brandžiuose, juo labiau ūkiniuose miškuose jie yra netgi svarbi gamtosaugos dalis. Stebina tik jų masiškumas ir pobūdis, prasilenkiantis ne tik su gamtosauga ir visuomenės interesu, bet ir elementariausia logika. Juo labiau, kai masiškai kertant miškus kyla kitų nepatogumų vietos gyventojams. Verslo užsakymus vykdantys medienos vežėjai sunkiasvorės technikos ratais nepataisomai sudarko miškų ir gyvenviečių kelius, viršydami greitį, didina avaringumą ir grėsmę žmonių gyvybėms. Tačiau šių gyventojams keliamų problemų nepastebi net budriai verslo sąlygų laisvę sauganti valdžios akis, pasiūlydama imtis iniciatyvos patiems.
Visai kitas vaizdas išryškėja palietus privačių miško savininkų interesą. Vos tik apmokestinus privačių miškų savininkų pajamas 5 proc., kaip kompensacija už sudarkytų kelių remontą, sulaukta aktyvaus liberalių politikų užtarimo. Pasipila raštai Prezidentei ir išeinama į gatves su šūkiais „miškai žmonėms“. Žinant požiūrį į likusią visuomenės dalį, nesunku atspėti, kas šioje vietoje turi išskirtinę teisę į žmogaus vardą.
Todėl toliau nežabotai didėjant miškų kirtimams, lietuviška mediena aprūpinama ne tik tolimoji Kinija, bet ir savo miškais turtingesnės Latvija bei Švedija. Jei Latvijai galime pareikšti draugišką užuojautą dėl neapgalvotai prarastų savų miškų, tai Švedija šioje vietoje nusipelno didelės pagarbos už itin išmintingą elgesį savo miškų išsaugojimo atžvilgiu. Tuo tarpu Lietuvos valdžia, besirūpinanti stambių miškininkų piniginių turiniu, pasiruošusi leisti jiems ne tik paskutinį augantį medį nukirsti, bet veikiausiai už tai dar primokėti, nes išskirtinė mokestinė lengvata jau egzistuoja. Tuo tarpu žaliavos pritrūkusi šalies medienos pramonė jau skambina pavojaus varpais, priversta stabdyti gamybinius pajėgumus ir taip nukreipdama darbuotojus emigracijos link.
Svetur iškeliauja ne tik darbo netekę žmonės ir mediena, bet ir kruopščiai surinktos miškų kirtimo atliekos. Antai lietuvišku biokuru dosniai aprūpinama kaimyninė Lenkija. Tuo tarpu šalies biokuro katilinės kažkodėl renkasi išskirtinai tik kietu medienos kuru kūrenamas krosnis. Nors biokuro srityje gausu aplinkai draugiškesnių žaliavų, tokių kaip šiaudai, energetinės žolės ar pluoštinių augalų mediena, toliau skatinamas miškų kirtimas. Išvežant kruopščiai surinktas miško atliekas, prisidedama prie miško žemės skurdinimo, ateityje skaudžiai atsiliepsiančio naujų miškų kokybei. Niekas neprieštarauja kirtimo atliekų naudojimui, tačiau ir tai turi būti daroma racionaliai  subalansuotai. Juo labiau, kai taikomas biokuro įvairovės modelis, ateityje padėtų spręsti ne tik ekologines, bet ir ekonomines bei socialines problemas, naujų verslo nišų ir užimtumo kontekste.
Na, bet, lengvo ir didelio pelno siekiantys tautiečiai apie ateitį negalvoja. Einama lengviausiu keliu, toliau ieškant užtarimo ir net finansinės paramos medienos eksportui. Neginčijamu argumentu pristatomas BVP augimo burtažodis, nesusimąstant, ko verta jų skaičiukų kombinacija, vis didesnei visuomenės daliai labiau grimztant į skurdą, o sunaikintos gamtos paveikslui stumiant mus į neviltį?
Šioje vietoje sprendimų priėmėjai turi stoti akistatoje su dilema – spręsti gamtos išsaugojimo problemą ir ginti visuomenės interesą ar leisti privačiam verslui toliau lobti. Nereikia pamiršti, kad pastarasis savo gerove dalintis nelinkęs. Negana to, vartydami milijonines sumas, jie nesibodi guostis nuostolingu verslu ir teise nemokėti mokesčių, pastarąją naštą perkeldami ant nuskriaustos visuomenės pečių.
Kitos šalys, suvokusios privačios miško nuosavybės ydingą praktiką ir nesuderinamumą su gamtosaugos idėja, seniai pasuko privačių miškų išpirkimo valstybės nuosavybėn keliu. Bet mūsų tautiečių sąmonėje giliai įsitvirtinęs privačios nuosavybės pranašumo paveikslas, vargu ar leis kada tai padaryti. Nors faktai akivaizdžiai bado akis, siūloma kiekvienam likti egositu individualistu. Todėl ir grimztame gilyn į ekonominio augimo nenešantį prekybos ir vartojimo liūną, galutinai sunaikindami savo, kaip kūrėjų dvasią. Nesusimąstoma, kad būtent taip kišami pagaliai ekonominės gerovės ratuose, rizikuojant ne tik išsemti žaliavų šaltinį, bet ir prarasti šalies turistinį patrauklumą.
Įdomu, kiek ilgai mokėsime už grubią politikų klaidą, atidavę miškus į privačias rankas, dar nesusiformavus suvokimui apie tikrą miško naudojimo ir gamtos išsaugojimo esmę. Tikėkimės sveiko proto ir politikų išminties, sustabdyti šį į pražūtį stumiantį procesą ir palaipsniui grįžti prie miškų naudojimo ištakų, pirmenybę teikiant svarbiausiems jų paskirties aspektams.


Sekite Virginijos Vingrienės Facebook paskyrą: https://www.facebook.com/vvingriene/.

2014 m. kovo 20 d., ketvirtadienis

Žemės dienos proga - priminimas apie GMO problemą

Žemės dienos proga žalieji pačioje sostinės širdyje - Kudirkos aikštėje - suruošė pietus. Ant vaišių stalo atsidūrė produktai, kurie pagaminti iš genetiškai modifikuotų organizmų (GMO). Dalis praeivių nebijojo jais pasivaišinti.


Daugiau skaitykite adresu http://www.delfi.lt/grynas/gyvenimas/sostines-centre-suruosti-gmo-pietus.d?id=64324542.
Sekite Virginijos Vingrienės Facebook paskyrą: https://www.facebook.com/vvingriene/.

2014 m. vasario 21 d., penktadienis

Žali balionai primena, kad laikas ieškoti išeičių

Vakar Susivienijimas Žali.LT šalia Aplinkos ministerijos surengė žalių balionų akciją, kuria atkreipė dėmesį į klimato kaitos problemas ir mūsų politikų neveiksnumą mažinant aplinkos taršą.



Daugiau skaitykite adresu http://zali.lt/kita/zali-balionai-primena-kad-laikas-ieskoti-iseiciu/.


Sekite Virginijos Vingrienės Facebook paskyrą: https://www.facebook.com/vvingriene/.

2014 m. vasario 19 d., trečiadienis

Žaliais balionais atkreipsime dėmesį į klimato kaitos problemas.

Vasario 20 dieną, 12.30 val. susivienijimo Žali.lt aktyvistai kviečia žmones, kuriems rūpi žemės ir jų ateitis, susirinkti prie Aplinkos ministerijos ir pririšti balioną. Balionų akcija norima priminti, kad norint sustabdyti klimato kaitą, būtina imtis neatidėliotinų darbų.
Daugiau skaitykite adresu http://www.delfi.lt/grynas/gyvenimas/zalieji-ruosiasi-balionais-uzversti-aplinkos-ministerija.d?id=64062638.


Sekite Virginijos Vingrienės Facebook paskyrą: https://www.facebook.com/vvingriene/.

2014 m. sausio 14 d., antradienis

Žalieji sveikina Seimo sprendimą apmokestinti privačių miškų kirtimus ir siūlo griežtini jų kontrolę

Susivienijimas Žali.LT sveikina Seimo sprendimą apmokestinti privačių miško savininkų pajamas už parduotą medieną ir nenukirstą mišką. Surinktus mokesčius planuojama panaudoti miško kelių remontui, miškų priešgaisrinės sistemos organizavimui, stichinių nelaimių padarinių ir masinių ligų bei kenkėjų židinių likvidavimui, kitoms bendrosioms miškų ūkio reikmėms. Urėdijos jau eilę metų moka analogiškus mokesčius, todėl šiandien išimtis turintys miško išteklių prekyba užsiimantys privatūs ūkio subjektai taip pat turi prie to prisidėti. Susivienijimo Žali.LT koordinatoriaus pavaduotojos Virginijos Vingrienės nuomone, šis mokestis yra ne tiek atlyginimas už naudojimąsi gamtos ištekliais, kiek teisingumo kitų miško valdytojų atžvilgiu išraiška. „Nemokėdami šio mokesčio ir naudodamiesi gamtos ištekliais išimtinai tik asmeninio pasipelnymo tikslais, privačių miškų savininkai iki šiol turėjo išskirtinę privilegiją, o jų medieną prekybai vežančių miškavežių ratais sudarkytų kelių remonto išlaidos gulė ant mokesčių mokėtojų pečių. Tuo tarpu valstybinių miškų valdytojai ne tik moka papildomą mokestį į biudžetą, bet be miškų išteklių naudojimo, dar vykdo ir miškų puoselėjimo,  bioįvairovės, retų paukščių ir aplinkos išsaugojimo programas“, teigia žalioji aktyvistė.
Nors nustatytas 5 proc. mokestis gamtai ir visuomenei daromos žalos dėl masiškai ir neatsakingai iškertamų miško plotų nekompensuoja, tačiau jis bus bent nedidelė moralinė drausminamoji priemonė. Šiandien pernelyg liberalus požiūris į privačių miškininkų veiklą, sudaro puikias sąlygas miškų niokojimui ir atveria kelius papiktnaudžiauti. Dėl ko padaroma žala gamtai ir visuomenei, o nesaugiu greičiu važinėjantys pakrauti miškavežiai ne tik suardo miškų ir gyvenviečių kelius, bet didina skaudžias pasekmes nešantį avaringumą ir grėsmę žmonių gyvybei.
Žaliųjų atstovams visiškai nesuprantamas miško savininkų asociacijos, atstovaujančios tik stambiųjų miško kirtėjų interesus nepasitenkinimas, protestai ir gąsdinimas iškelti savo verslą į kaimynines šalis. „Toks požiūris tik patvirtina egoistinį požiūrį, pagrįstą vis didėjančiu godumu. Akivaizdu, kad privačių miškų savininkai ir juos palaikantys asmenys miškų nuosavybę suvokia vien tik kaip galimybę pasipelnyti, visiškai ignoruodami teisiškai reglamentuotas pareigas ir pagrindinę jų kaip savininkų misiją – saugoti ir puoselėti jiems patikėtą gamtos turtą. Galiausiai, būtina suvokti, kad už naudojimąsi visiems bendrais gamtos ištekliais ir infrastruktūra privaloma susimokėti. Be to, būtina atlyginti gamtai ir žmogui padarytą žalą“, įsitikinusi V. Vingrienė.
Žali.LT atstovai abejoja ar tokio dydžio mokestis pažabos privačių miškininkų savivalę ir apribos iki šiol vyravusius masinius miškų kirtimus, todėl mano, kad gamtos turtų naudojimo apmokestinimas turi būti didesnis, o privačių miškų kirtimo reglamentavimas ir savininkų veiklos priežiūra sugriežtinti.


Sekite Virginijos Vingrienės Facebook paskyrą: https://www.facebook.com/vvingriene/.