2019 m. balandžio 30 d., antradienis

Virginija Vingrienė. Trys prioritetai naujajam Aplinkos ministrui

Po kelis mėnesius trukusios nežinios pagaliau paskyrus Aplinkos ministrą, mes, gamtosaugos idealistai, galime lengviau atsikvėpti, būdami tikri, jog gausybė neišspręstų aplinkosauginių problemų bus pajudintos iš stagnacijos taško, ar bus prikeltos iš duobės.


Laukiantys iššūkiai diktuoja kolegai, o ir mums, kad vien džiūgavimu ministro pozicijai apsiriboti nevertėtų – reikia nedelsiant tiesinti ankstesnės vadovybės paliktą neveiklumo ir klaidų „kuprą“.

Kaip Aplinkos apsaugos komiteto narė, išliksiu labai reikli bei principinga ir buvusio kolegos – naujojo ministro – atžvilgiu, pirmiausiai siūlydama sugrįžti prie griežtų parlamentinės kontrolės tradicijų Aplinkos apsaugos komiteto kompetencijos srityje.

Šiandien savo aktualumo yra nė kiek nepraradę jautriausi ir svarbiausi srities klausimai, kuriuos reikėjo atlikti „jau vakar“ ar net pačioje kadencijos pradžioje. Pirmiausiai didžiausias galvos skausmas – atliekų sektoriaus trūkumai, žiedinės ekonomikos principų įgyvendinimo vilkinimas, aplaidžios miškų reformos klaidų taisymas.

Šios užsisenėjusios problemos yra ne tik buvusios ministerijos vadovybės liguisto polinkio rinktis atsargų pasyvumą vietoje ryžtingo jų sprendimo padarinys, bet ir ankstesnių kadencijų vyriausybių sąmoningai atliktų klaidų rezultatas.

Šių problemų sprendimas negali būti atidėliojamas nė akimirkai, tad viliuosi, kad naujojo ministerijos vadovo veikla bus jaučio griebimas už ragų. Ne vien orientuojantis į pirmtakų klaidų taisymą, bet, pasinaudojant mums į ranką skrendančios laimės paukštės, suteikiančios galimybę išsiveržti į priekį ir turėti konkurencinį pranašumą ES senbuvių atžvilgiu, nutraukus ydingą ES pramos lėšų įsisavinimo praktiką su požiūriu „po manęs nors tvanas“.

Būtina aiški principinė pozicija atliekų deginimo Vilniuje ir Kaune klausimu. Seimas dar 2018 metų rudenį priėmė pataisas dėl atstumų, kuriais nuo gyvenamųjų daugiabučių rajonų turi būti nutolę atliekų deginimo įrenginiai, ir vetavo prieš jas pareikštą prezidentės veto. Ministerijos pozicija, tuo pat metu, iki šiol nėra aiški. Toks neapibrėžtumas leidžia toliau netrukdomai plėtoti šiuos projektus, nukreipiant jau senkančios ES paramos lėšas į visokeriopai atgyvenusių technologijų diegimą Lietuvoje, o kartu užkertant kelią naujų pažangių atliekų tvarkymo būdų ir beatliekinės gamybos link.

Šią apmaudžią tendenciją pastebi ir Europos Komisija, su nerimu žvelgianti į vis prastėjančias Lietuvos perspektyvas judėti žiedinės ekonomikos modelio link. Tą lemia neracionalus viešų ir privačių lėšų investicijos į atliekų deginimą, o ne antrinį naudojimą žaliavos pavidalu. Šios investicijos, naudojant dar ir ES paramą, akivaizdu, yra pasmerktos nusėsti į balą be jokių ateities perspektyvų – jokių, išskyrus uždarymą po penkerių metų, motyvuojant žaliavos stygium.

Panašių klaidų pavyzdžių turime ne vieną, todėl toliau pasyviai toleruodami tokią politiką, praleisime itin vertingą progą įgyti konkurencinį pranašumą prieš ES senbuves, investavusias į šiandien jau pasenusiomis laikomas technologijas ir tapusias savo nelankstumo įkaitėmis. Turime įvertinti ir tai, kad ir Europos Parlamento Regionų komitetas, ir Europos Komisija jau priėmė sprendimus nuo 2021 metų nutraukti paramos lėšas atliekų deginimui, ne tik, kaip kliūčiai žiedinės ekonomikos perspektyvoje, bet ir kaip atgyvenusiai technologijai.

Ministerijos biurokratai, problemišką institucijos darbą iki šiol desperatiškai dangstę gražiai apipavidalintomis skaičiavimų lentelėmis ir puikavimusi tuo, jog Lietuva kol kas dar nepatenka tarp prasčiausiai žiedinės ekonomikos principus puoselėjančių valstybių, po savo pasiteisinimais palaidojo tikslą kurti naujas galimybes mūsų valstybei. Negana to, po minėtomis lentelėmis neįmanoma paslėpti ambicingo mūsų įsipareigojimo drastiškai padidinti atliekų perdirbimo mastus iki 2030 metų.

Svarbiausia tai, kad pati Europos Komisija subtiliomis užuominomis mums sufleruoja išmintingą sprendimą – Briuselis neabejotinai palaimintų sprendimą paramą Lietuvoje nukreipti aukštesnių žiedinės ekonomikos pakopų (rūšiavimo, perdirbimo, ar net atliekų prevencijos bei antrinio panaudojimo) priemonėms. Tą patvirtino ir šių metų kovą Aplinkos apsaugos komiteto posėdyje dalyvavęs Europos Teisės departamento atstovas. Taigi, viskas naujojo aplinkos ministro ir jo komandos rankose.

Aiški pozicija deginimui skirtų atliekų importo uždraudimui, aktyvus darbas paramos, skatinimo, teisinių kelių atvėrimo atliekų rūšiavimo, perdirbimo tobulinimo ir finansinės paskatos bei teisinių kelių atvėrimo srityje, sudarant palankias sąlygas šios pažangios idėjos šuoliui, būtų milžiniškas, sėkmingas ir įvertintas darbas ministro biografijos lape. Be to, tai gerokai sumažintų atliekų tvarkymo sąskaitas gyventojams. Ryžtingų sprendimų reikia įveikiant nustovėjusias, giliai įsišaknijusias ydingas atliekų tvarkymo tradicijas su ne visai skaidriu atspalviu. Tai – pats pagrindinis tikslas, paremtas visai ne lengvu, bet be galo reikalingu žygdarbiu.

Kartu su vienminčiais puoselėjame viltį, kad ministras rodys ženkliai geresnį pavyzdį, nei rodė išdidžiai save žaliuoju aplinkosaugininku titulavęs jo pirmtakas, ir nuo pirmųjų savo darbo dienų pasiraitojęs rankoves imsis pastangų atverti mūsų valstybės horizontą į platesnius aplinkosaugos vandenis, ryžtingai imantis sėkmę žadančių (ar net garantuojančių) ir gyventojams finansiškai palankiausių sprendimų, o tuo pat metu atsisakyti polinkio visuomet sukti lengviausiu keliu.

Kitas ne mažiau svarbus prioritetas – valstybinių miškų tvarkymo klausimas, reikalaujantis urėdijų reformos metu padarytų klaidų taisymo. Čia dėmesį verta atkreipti į naująją Europos Sąjungos Miškų strategiją, parengtą atsižvelgiant į naujai kylančius iššūkius miškų ir medienos pramonėse. Čia, lydimas naujų galimybių, taip pat išryškėja aplinkosauginis dėmuo.

Minėtoje strategijoje miško išteklių naudojimas bene pirmą kartą yra traktuojamas ne vien per prekės, bet ir paslaugų plėtros, aplinkosauginių reikmių, biologinės įvairovės užtikrinimo, bioenergetikos vystymo, klimato kaitos kontrolės vaidmenį. Naujoji perspektyva ir požiūris į miškus apima tokias svarbias miškų ir medienos sektorių sudedamąsias dalis kaip darnus jų ekonominių rodiklių didinimas bei darbo vietų kūrimas, atsinaujinančių miško teikiamų išteklių naudojimas, kaimo plėtra, subalansuota pramonės politika, klimato kaita, bioekonominės strategijos kūrimas.

Tai požiūrio į medienos pramonės veiklą kardinalus pakeitimas, kreipiant šio verslo orientaciją nuo medienos eksporto žaliavos (rastų) pavidalu (kas sukuria pačią mažiausią pridėtinę vertę ir skatina nuolatinį miško kirtimo apimčių didinimą). Medienos verslo srityje būtina vairą kreipti ženkliai didesnį darbo vietų skaičių sukuriančios ir didelę pridėtinę vertę duodančios vietinės perdirbamosios pramonės kūrimo paskatoms. Ir eksporto mastai keistųsi ženkliai labiau šalies biudžetą papildančių aukštos pridėtinės vertės gaminių (lentų, plokščių, baldų) gamybos ir eksporto link.

Trečiasis prioritetinis aplinkosaugos dėmuo yra sietinas su oro taršos mažinimo ir klimato kaitos kontrolės sritimi, kur Aplinkos ministerijos vaidmuo yra neabejotinai pagrindinis. Šiuo metu Lietuvoje aktualiausiais srities klausimais galima laikyti mažataršių automobilių įsigijimo bei daugiabučių renovacijos skatinimą.

Sprendimu pastarajam klausimui turėtų tapti vadinamosios mažosios renovacijos perspektyva, orientuota į šilumos punktų atnaujinimą ir efektyvesnį šilumos paskirstymą – sprendimus, leidžiančius ženkliai sumažinti ne tik šilumos nuostolius, bet ir taupyti šildymo kaštus. Renovavus šilumos paskirstymą, ženkliai didesniame namų skaičiuje būtų efektyviau mažinamos CO2 emisijos. Kompleksinei renovacijai skirtų lėšų dalį nukreipiant į mažąją renovaciją kaip pirminį pastatų atnaujinimo etapą, gyventojams būtų suteikta galimybė patiems nuspręsti, ar jie norėtų į taupymą investuoti ir toliau.

Tuo tarpu transporto sukeliamos taršos mažinimą būtų tikslinga pradėti nuo ganėtinai paprastų ir žemiškų dalykų – pavyzdžiui, numatyti visų valstybės institucijų darbuotojų didmiesčiuose, ypač sostinėje, „persodinimo“ į viešąjį transportą programą, kompensuojant jiems transporto bilietų įsigijimą. Aplinkos ministerija čia turi imtis lyderystės, pirmiausiai pati tapdama pirmaujančiu tokios iniciatyvos pavyzdžiu.

Galima žengti žingsniu toliau ir A. Jakšto gatvės automobilių stovėjimo aikštelę paversti ministerijos darbuotojų dviračių parkavimo vieta. Tai ženkliai prisidėtų prie oro taršos miestuose mažinimo ir atlaisvintų gatves nuo erzinančių ir varginančių transporto grūsčių. Tokiu būdu būtų dar kartą patvirtinta taisyklė, jog pokyčiai, įgyvendinami paprastomis, nedidelio masto priemonėmis, yra tendencingai efektyvesni nei tie, kurie kyla iš ilgai aptarinėjamų grandiozinio masto projektų.

Trys aukščiau įvardinti prioritetai yra pokyčių gairės, lydimos puikių galimybių sukelti pažangos proveržio bangą mūsų šalies politikoje. Tai proga Lietuvai ir jos valdžiai palikti reikšmingą pėdsaką pasaulinėje aplinkosaugos istorijoje. Naujoji, pažangiai mąstanti ministerijos vadovybė yra orientuota į konkrečių darbų vykdymą, o ne formalaus „pliusiuko“ pasidėjimą metinėje ataskaitoje. Tai teikia vilties, jog iki šiol sunkiai girgždančiai besivėrę gerokai užrūdiję vartai į tikrą, apčiuopiamą, mūsų gyvenimo būdą keičiančią pažangą pagaliau bus plačiai atlapoti.

Sekite Virginijos Vingrienės Facebook paskyrą: https://www.facebook.com/vvingriene/.

2019 m. balandžio 29 d., pirmadienis

Akcijos rodo visuomenės sąmonėjimą

Apie akcijas ir jų poveikį visuomenei ir Saugomų teritorijų įstatymo pataisas kalbamės su Seimo Aplinkos apsaugos komiteto nare Virginija Vingriene. 

Gerbiama Virginija, ką tik pasibaigė tradicinė akcija „Darom“. Kokias mintis sukėlė šiųmetė akcija? Gal kaip Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narė tikitės daugiau iniciatyvų? 

Pirmiausia noriu pasidžiaugti tuo, kas yra. Džiugu, kad žmonės susirenka, kad tvarko aplinką. Ir sutvarko ne tik savo aplinką, bet ir kitų paliktas šiukšles. Labai gerai, kad žmonės vis labiau bendruomenėja, ateina ir švarina ne tik savo kiemą, bet bendrąsias erdves. Tas darbas labai svarbus visiems mums. Malonu, kad mūsų visuomenėje vis labiau ryškėja švarios aplinkos poreikis, pamažu išgyvendinama yda lengvabūdiškai šiukšlinti, nes kiekvienais metais akcijos metu surenkama vis mažiau šiukšlių. Be abejo, prieš dvylika metų gimusi iniciatyva galėtų įgyti ir naujų idėjų, įdomesnių iniciatyvų. Kaip minėjo atliekų tvarkytojai, pastaruoju metu gamtoje daugiausia aptinkama padangų ir statybinių atliekų. Tad galbūt akciją „Darom“ galime papildyti ir skatinimu, kaip tas atliekas pvz. kūrybiškiau panaudoti. Galbūt gimtų iniciatyva ir taip trūkstamos perdirbimo skatinimo iniciatyvos. Gal vertėtų surengti ir kūrybines dirbtuves, ką neseniai pademonstravo padangų importuotojų organizacija, pakviesdama šalies gyventojus sudalyvauti senų padangų pritaikymo konkurse. Būtų gražu, jei ir akcija „Darom“ būtų papildyta kūrybingumą, verslumą ar žiedinę ekonomiką skatinančiomis idėjomis. 

Balandžio 26 dieną prie Vyriausybės vyko viešosios įstaigos „Žiedinė ekonomika“ surengta akcija „Prieš palmių aliejaus vartojimą“. Kaip teigia šios akcijos iniciatorius Domantas Tracevičius, alyvpalmių plantacijos dengia jau daugiau nei 27 mln. ha žemės ploto. Norint dar labiau jas praplėsti, kertamos džiunglės, naikinamai gyvūnai, sausinami durpynai – dėl šios priežasties didėja šiltnamio dujų koncentracija. Protesto metu buvo skatinama susimąstyti, ar visuomenė žino, kas yra mūsų kasdieną valgomo maisto sudėtyje ir ar tikrai suprantame, kokią žalą palmių aliejus daro ne tik mūsų organizmui, bet ir žemei bei gyvūnijai.

 Ši akcija neatsiejama nuo antros kartos biodegalų naudojimo skatinimo. Žinoma palmių aliejus naudojamas ne tik maistui, bet ir kalbama ir biodegalų gamybai, viena iš nuomonių jį priskiria prie antros kartos biodegalų. Kas dar labiau paspartintų šių medžių naikinimą. Todėl pritarčiau šiai idėjai. 

Degantys Baltarusijos miškai, gaisrus sukeliantis žolės deginimas kelia nemažą susirūpinimą. 

Taip, tai kelia labai didelį susirūpinimą, tačiau mes nesame apsaugoti nuo stichinių nelaimių – šiuo atveju dar ankstyvą pavasarį prasidėjusia sausra signalizuoja apie rimtą pavojų, jau visai artėjama prie pavojingiausios penktosios klasės gaisringumo. Tokiomis sąlygomis ypatingai atsargiai reikia elgtis su ugnimi. Šioje vietoje pagelbėtų ne tik lankymosi miškuose griežtas ribojimas, bet ir šiukšlinimo įpročių apsikratymas. Juk savo elgesiu kiekvienas gali tiesiogiai ar netiesiogiai gali prisidėti ir prie miškų gaisringumo mažinimo. Gaisrą stichinės sausros sąlygomis gali sukelti ne tik neatsakingai numesta nuorūka ar deginama žolė, bet ir palikta stiklo šukė.

Visiškai nepateisinamas pernykštės žolės deginimas. Jau ne kartą įsitikinome jų padariniais bei sukelta nepataisoma žala gyvajai gamtai, o neretai ir pačiam žmogui, jo turtui. Apie tai liudija ir praėjusią savaitę Šalčininkų rajone įvykusi didžiulė nelaimė, kai sumanius sudeginti šiukšles žaibiškai užsiliepsnojo ir sudegė dešimtys kaimo pastatų. 

Ugnis nejunta sienų, ar Lietuva yra numačiusi priemones, kaip apsisaugoti, kad kilus panašiems atvejams ugnis nepersikeltų iš kaimyninių šalių? 

Tiesa, kad sienų ugniai nėra, bet senų nėra ir oro užterštumui, ir miško kenkėjų išplitimui, ir kitiems ekstremaliems reiškiniams. Nekalbus apie galimą bet kokio pobūdžio avariją vos  km nuo Vilniaus statomoje Astravo atominėje jėgainėje. Ištikus tokiai nelaimei lieka viena galimybė – skubus gyventojų evakavimas.

Dėl kilusio miškų gaisro Lietuva nėra priėmusi specialių sprendimų, nors, pasienio regionų savivaldybės ir miškininkai yra pasiruošę mielai padėti malšinti gaisrus, net ir už ES ribų esančiai šaliai. Juk ugnis netruktų persimesti ir į Lietuvos miškus, o kartu, miškuose skendinčias gyvenvietes. Turime priimti reikiamus lanksčius sprendimus valstybiniu lygmeniu, kai reaguoti esant tokiomis ekstremalioms sąlygoms, nepaisant jokių politinių rietenų ar kitų aspektų. Juk čia giname ir savo pačių turtą, nors draugiška pagalba nelaimės ištiktai šaliai irgi itin svarbu. 

Kokius aplinkosaugos klausimus pastaruoju metu svarsto Seimas? 

Balandžio 26 d. Seimas priėmė Saugomų teritorijų įstatymo pataisą. Nuspręsta nustatyti, kad saugomose teritorijose esančių kultūros paveldo vietovių ir kompleksinių kultūros paveldo objektų paveldo apsaugos ir veiklos plėtojimo paveldosaugos reikalavimai bus nustatomi saugomų teritorijų planavimo schemose (ribų ir tvarkymo planuose) arba valstybinių draustinių atveju – tvarkymo planuose.

Šio įstatymo pakeitimo tikslas yra vengti dubliavimo, kai saugomose teritorijose yra kultūros paveldo objektai. Iki šiol specialieji planai buvo rengiami tiek Saugomų teritorijų direkcijos, tiek Kultūros paveldo departamento. Pagal šiuos pakeitimus, jeigu kultūros paveldo objektai bus saugomose teritorijose, bus rengiami tik Saugomų teritorijų direkcijos specialieji planai, o jeigu kultūros paveldo objektai ne saugomose teritorijose, tuomet Kultūros paveldo departamento specialieji planai.

Pakeitimais taip pat siekiama nustatyti, kad valstybiniuose parkuose, valstybiniuose rezervatuose ir valstybiniuose draustiniuose esančių kultūros paveldo vietovių teritorijų ribos bus nustatomos remiantis šio įstatymo nustatyta tvarka rengiamuose saugomų teritorijų specialiojo teritorijų planavimo dokumentuose, vadovaujantis Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymu. Jei dokumentą pasirašys prezidentė, pataisa turi įsigalioti jau nuo 2019 m. gegužės 1 d.

Parengė Karolina Baltmiškė

Šaltinis: Regionų naujienos

Sekite Virginijos Vingrienės Facebook paskyrą: https://www.facebook.com/vvingriene/.

2019 m. balandžio 27 d., šeštadienis

Puikiai praleistas laikas Pirmosios vagos šventėje Lazdijų rajone

Seimo narė Virginija Vingrienė dalyvavo Lazdijų raj. Kailinių kaime vykusioje Pirmosios vagos šventėje. Seimo narė prisidėjo prie šventės atidarymo apeigų ir nepabijojo pati stoti už arklo, kuriuo išarė net tris vagas.


"Tai ne tik puikus sportas, bet ir įdomūs nauji įgūdžiai", komentavo patirtimi patenkinta V. Vingrienė, už sėkmingą pasirodymą apdovanota progine pasaga. "Džiaugiuosi galėjusi simboliškai prisidėti prie žemės parengimo naujam derliui - derliui visomis prasmėmis: grūdo, kultūros, kūrybiškumo, naujų darbų, naujų idėjų, išskirtinių pasiekimų, naujo požiūrio ir pažangos derliui Lazdijų rajone."


Sekite Virginijos Vingrienės Facebook paskyrą: https://www.facebook.com/vvingriene/.

2019 m. balandžio 25 d., ketvirtadienis

Artėja akcija „Darom“: surinkti šiukšles neturėtų būti pagrindinis tikslas

„Svarbiausi atliekų tvarkymo sprendimai gimsta ne Seime, o žmonėse – jei atsakingiau rūšiuotume, galvotume, ką darome su aplinka, nereikėtų radikalių sprendimų“, – svarsto Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) direktorius Tomas Vaitkevičius. Artėjant dvyliktajai „Darom“ akcijai, savo įžvalgomis pasidalijo patys atliekų tvarkytojai, Seimo nariai ir „Darom“ akcijos organizatoriai.

DELFI nuotrauka | Karolina Pansevič
Netrukus dvyliktą kartą įvyksianti „Darom“ akcija, nors ir puikiai žinoma visos šalies mastu, pasak vieno iš akcijos valdybos narių Igno Brazausko, organizatoriams vis dar kelia šiokių tokių iššūkių. Jo teigimu, visuomenė gana noriai dalyvauja aplinkos švarinimo renginiuose – vien mokyklų į šiųmetinį renginį užsiregistravo daugiau nei 400, tačiau, anot I. Brazausko, norėtųsi, kad visuomenė būtų dar aktyvesnė.

Paklaustas, kaip keitėsi šiukšlinimo situacija Lietuvoje per akcijos metus, valdybos narys pažymėjo, kad teigiamų rezultatų greičiausiai davė taromatų sistemos įdiegimas. „Ilgą laiką bendras surinktų atliekų kiekis Lietuvoje „Darom“ akcijos metu buvo apie 2 tūkst. tonų. Paskutiniais metais šis skaičius sumažėjo iki 1300 tonų. Manome, kad toks skaičiaus pokytis susijęs su taromatų sistema“, – kalba I. Brazauskas.

„Darom“ akcija turėtų virsti kasdiene atliekų kultūra

Anot VAATC vadovo Tomo Vaitkevičiaus, kasmet surenkamų atliekų kiekiai išties mažėja, tačiau vien surinkti jas – nepakanka, labai svarbu ir tinkamai išrūšiuoti: tik taip pavyks užtikrinti, kad jos būtų sutvarkytos aplinkai draugiškiausiu būdu.

„Visi Lietuvos regioniniai atliekų tvarkymo centrai prie „Darom“ akcijos pirmiausia prisideda tuo paprastu darbu – užtikrindami, kad visa tai, ką žmonės surinks, bus sutvarkyta. Sutvarkyta saugiai, tuose įrenginiuose, kurie veikia maksimaliai apsaugant aplinką. Tačiau „Darom“ mums yra ir kito pobūdžio renginys. Mes į tai žiūrim kaip į tam tikrą gimtadienį – atliekų tvarkytojai dirba visus metus, o „Darom“ tampa gera proga ateiti į šį „gimtadienį“ visiems kartu ir pajausti bendruomeniškumą tvarkant aplinką“, – kalba T. Vaitkevičius.

Jo teigimu, visuomenė pastebimai darosi vis labiau sąmoninga atliekų tvarkymo klausimu, todėl tikėtina, kad šiukšlinimo situacija šalyje kasmet gerės.

„Svarbiausi atliekų tvarkymo sprendimai gimsta ne Seime, o žmonėse – jei atsakingiau rūšiuotume, galvotume, ką darome su aplinka, nereikėtų radikalių sprendimų, galbūt – net ir taromatų sistemos. „Darom“ turi tapti mūsų kasdiene, kantria atliekų kultūra“, – įsitikinęs T. Vaitkevičius.

Jam pritaria ir Mechaninio biologinio apdorojimo (MBA) gamyklos direktoriaus pavaduotojas Saulius Kaupelis. Būtent į šią gamyklą atkeliauja visi Vilniaus regiono bendrųjų komunalinių atliekų šiukšlių maišeliai, kurie yra išardomi, o jų turinys – perrūšiuojamas. „Darom“ akcijos metu, anot S. Kaupelio, darbo gamyklai taip pat netrūksta.

„Mes esame tas partneris, kuris akcijos metu surinktas atliekas priima ir stengiasi išrūšiuoti. Su kiekvienais metais neišrūšiuotų atliekų vis mažėja, ir tuo galime tik pasidžiaugti. Kasdien Vilniaus MBA gamykloje iš bendrųjų atliekų srauto išrūšiuojame daugiau nei 12 skirtingų frakcijų – kartoną, skaidrią plėvelę, įvairias plastiko rūšis, aliuminį, geležį ir stiklą, tačiau pirmiausia, deja, tenka atskirti tas atliekas, kurių bendrųjų atliekų konteineriuose tikrai neturėtų būti ir kurios žalotų gamyklos įrengimus – padangas ir įvairias statybines atliekas“, – kalba S. Kaupelis.

Paskatinti galėtų depozito sistema

Seimo narės, Aplinkos apsaugos komiteto narės Virginijos Vingrienės teigimu, būtent padangos yra vienas pagrindinių taršos šaltinių miškuose, tai, anot Seimo narės, greičiausiai galėtų patvirtinti ir „Darom“ akcijos dalyviai. Tačiau sprendžiant šią problemą, V. Vingrienės teigimu, vien šviesti gyventojus nepakanka – situaciją turėtų pagerinti ir politiniai sprendimai.

„Vienas mūsų, įstatymų leidėjų, uždavinys – ieškoti galimybių, kaip išspręsti šią problemą, kaip motyvuoti gyventojus padangas grąžinti. Ką dabar daro ir gamintojų ir importuotojų organizacijos, kurios tvarko padangas – skatina gyventojus, sudaro sutartis su autoservisais, kad gyventojai galėtų atvežti nemokamai padangas, ir už kurių sutvarkymą apmoka gamintojų importuotojų organizacijos. Palaipsniui turėtume šią sistemą sutvarkyti. Taip pat yra idėja įvesti padangų depozitą – akivaizdu, kad butelių grąžinimo sistema pasiteisino“, – kalba Seimo narė.

V. Vingrienė priduria, kad šiuo metu svarstoma išplėsti butelių depozito sistemą, įtraukiant į ją vyno ir stipriųjų alkoholinių gėrimų tarą, taip pat yra ir diskusijų dėl tetrapakų, į kuriuos paprastai pakuojami pieno, sulčių gėrimai.

Seimo narys, Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojas Simonas Gentvilas tikina, kad didžiausias politikų dėmesys gerinant atliekų tvarkymo situaciją šalyje yra nukreiptas į derybas su gamintojais ir žiedinės ekonomikos skatinimą.

„Mums Seime labai svarbu, kad atsirastų kuo daugiau perdirbamų produktų. Apie tai kalba visas pasaulis, visa Europa, ir tai yra didysis iššūkis – kad kiekvienas mūsų suvartojamo produkto atliekos atgimtų į naują produktą, o ne nugultų sąvartyne. O mes, kaip gyventojai, turime suprasti, kad esame atsakingi už kiekvieną atlieką, kuri yra išmetama, ir turime pasistengti, kad ji atsirastų ten, kur jos vieta – taip tausosime savo aplinką“, – įsitikinęs Seimo narys.

Šaltinis: DELFI

Sekite Virginijos Vingrienės Facebook paskyrą: https://www.facebook.com/vvingriene/.

2019 m. balandžio 5 d., penktadienis

K. Mažeika remia užstato sistemos plėtrą, jeigu ji neišaugins kainų

Paskirtasis aplinkos ministras „valstietis“ Kęstutis Mažeika remia idėją išplėsti užstato sistemą, įtraukiant į ją naujas pakuotės rūšis, pavyzdžiui, vyno ar stipriųjų gėrimų butelius, rašo „Verslo žinios“.

„Iš principo tai gera mintis, tik turime įvertinti, kiek tai pareikalaus papildomų sąnaudų. Jei tokia plėtra smarkiai nepabrangins sistemos, tai būtų naudinga. Turime pasidaryti analizę“, – interviu dienraščiui teigė parlamentaras.

BNS rašė, kad 2017 metų pradžioje Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narė „valstietė“ Virginija Vingrienė pasiūlo į užstato sistemą įtraukti ir stipriojo alkoholio pakuotes, tačiau iki šiol joks sprendimas nepriimtas.

Tada sistemą administruojančios viešosios įstaigos „Užstato sistemos administratorius“ duomenimis, tokia plėtra gėrimų importuotojams ir gamintojams gali kainuoti maždaug 3 mln. eurų.

Šiuo metu sistemoje dalyvauja tik alaus, sidro ir jų kokteilių pakuotės. Atnaujinta užstato sistema Lietuvoje pradėjo veikti 2016 metų vasarį.

Seimo narė Virginija Vingrienė išreiškė palaikymą K. Mažeikos pozicijai. "Džiaugiuosi už mano idėjos ir iniciatyvos išplėsti užstato sistemą, įtraukiant vyno, stiprių alkoholinių gėrimų ir kitą dabar negražinamą tarą, palaikymą." - teigė ji. "Priminsiu, kad Seimas šiai mano pataisai pritarė po pateikimo lygiai prieš du metus (2017-04-07), Vyriausybė pateikė teigiamą išvadą. Tik Aplinkos ministerija iki šiol niekaip nesugebėjo parengti studijos dėl kaštų ir naudos analizės. Į ministerijos vadovybę atėjus pažangiai mąstantiems, veikliems ir ryžtingiems žmonėms, labai tikiuosi, kad ledai galiausiai pajudės ir bus atverti keliai pažangioms aplinkosauginėms idėjoms bei plačiu požiūriu grįstiems drąsiems racionaliems sprendimams, reikalingiems ne tik aplinkosauginiu požiūriu, bet ir naudingiems visuomenei bei suteiksiantiems mums aiškų konkurencinį pranašumą kitų šalių senbuvių atžvilgiu."

Šaltinis: delfi.lt

Sekite Virginijos Vingrienės Facebook paskyrą: https://www.facebook.com/vvingriene/.